קורס זה מכיל בתוכו את עולם ההגנה העצמית בפן התנועתי.

כולנו, כהורים וכמורים, חפצים בכך שהילדים שלנו יגדלו עם תחושת ביטחון, מסוגלות והערכה עצמית גבוהה. אנו פועלים לכך שילדינו ישקיעו את עצמם בחוויה לימודית מעצימה ושיהיו להם הכלים להתמודד עם קשיים ולפרוח גם מתוך האתגרים ובזכותם. חשוב לנו מאוד שילדינו ידעו להישמר, להימנע מאלימות – פיזית, מילולית או רגשית, וכשאין ברירה - להגן על עצמם מפני תוקפנות מכל סוג.


מטרתו של מסלול ההכשרה המובא כאן היא להקנות למורים את הכלים להטמיע בתלמידים שלהם כישורים שיעניקו להם ביטחון עצמי וחוסן מנטלי ופיזי גדולים יותר, יכולת גבוהה להתמודד עם מגוון מצבים אישיים וחברתיים וכתוצאה מכך להגשים את עצמם בהצלחה רבה יותר ולקצור תוצאות לימודיות טובות יותר. תוכנית ההכשרה מבוססת על מודל ברהא"י, מודל שפותח על-ידי "האקדמיה הישראלית לקרב-מגע" מתוך עבודה נרחבת עם אלפי ילדים וילדות, נערים ונערות – ממגוון רחב מאוד של מסגרות לימודיות, רקעים משפחתיים ומנטליים, גילאים שונים והקשרים חברתיים. המודל נבנה ומיושם בהצלחה רבה בתוך עולם התוכן של לימודי הגנה עצמית לילדים, נוער ומבוגרים, אך יחד עם זאת הוא משמש כיום כשיטת הוראה עקרונית ודינמית, המשלבת שיטות ומערכי לימוד מגובשים המתאימים לכל עולם תוכן לימודי.

מטרות ויעדים כלליים

ראשית חשוב להציב בראש את מטרותיה של תוכנית ההכשרה, המיועדת למורים. בחרנו לסדר את מטרותיה של התוכנית מן המקומית ביותר אל הנרחבת ביותר, בסך הכול 6 מטרות:

  1. להפחית מאוד את רמת האלימות בבתי הספר: אלימות פיזית, מילולית, רגשית וחברתית.
  2. ללמד את הילדים והנוער, בנים ובנות, לשמור על עצמם מפני כל סוגי האלימות (בריונות, נידויים וחרמות, התעללות מילולית או רגשית ומצבי איום וסכנה פיזיים ועוד).
  3. להקנות למורים כישורי חיים ויכולות דידקטיות שיאפשרו להם להתמודד ביעילות עם שלל סוגי האלימות הנפוצים, למנף מצבי חיכוך בכיתה להעצמת התלמידים ושיפור ההישגים הלימודיים וליצור מערכת בינאישית חיובית ומחזקת.
  4. להקנות לילדים את כישורי החיים החיוניים ביותר לחיים בריאים של הגשמה אישית והשתלבות טובה בחברה. למשל: ויסות רגשי וניהול קונפליקטים, הבנת מצבים ופתרון בעיות, קבלת סמכות וגבולות, הקשבה ושיתוף פעולה ועוד.
  5. להביא להצלחה גבוהה יותר בכל תחומי הלימוד.
  6. להעצים את התלמידים בזכות חיזוקם של תחושות הערך עצמי, הביטחון העצמי והמסוגלות, לצד השתלבות טובה ומפרה בחברה.

 

תוכנית לימוד

הרשמה לקורס *שדות חובה